Pîvaz
Bêwar

Bêwar

•Müzik doğadaki ritmik uyumun sesidir. Dengbej de bu döngünün Kürt coğrafyasındaki yansımasıdır. Dengbejlikte her kelam bir melodiye, bir ezgiye yoldaş olur. Bazen aşkın ıstırabı, bazen yokluğun gurur kırıcı kibri, kimi zaman kimsesizliğin en yalın hali, çoğu kez de yurtsuzluğun dehşeti; melodize olup bir dengbejin gırtlağında ölümsüzlüğe ulaştı.
•Yurtsuz Sesler belgeseli de, dengbejlerin sesleri ile geçmişe ayaküstü uğrayıp, kılam ve stranların sahiplerinin öykülerine kulak verecek. Dengbejler gezgindir. Dervişlik ile dengbejlik arasında ince bir sınır vardır.  Dengbejler çoğu zaman sınırın öte yanına düşüp derviş olurlar. Bu yüzden de belli bir yurtları belli bir mekânları olmaz. Hal böyle olunca, bir hikâye yeni bir hikâyeye ulaşırken, uçsuz bucaksız coğrafyalara sesleri ile yeni öyküler, inşa etmeye devam eder dengbejler.
•Bu döngü asırlardır böyle olmuştur Kürt müziğinde. Sizler de Yurtsuz Sesler belgeselinde dengbejlerin hayat hikâyelerine tanıklık edecek, yurtsuzluğun melankolik hüznüne ortak olacaksınız.
 
 
 
 

Wexta Wesanê: